Udar mózgu – słów kilka …

Udar mózgu będzie tematem dzisiejszego artykułu. Wielu zapyta, co to takiego? Otóż udar, to zespół objawów klinicznych, związanych z nagłym zaburzeniem czynności mózgu, spowodowanym zatrzymaniem krążenia mózgowego.

Wyróżniamy dwa typy udarów:
* Niedokrwienny – spowodowany nagłym zatrzymaniem dopływu krwi do mózgu, po przez zamknięcia lub zwężenia światła naczyń tętniczych. (Stanowi 80-90% wszystkich udarów)

Najczęstszymi przyczynami udaru niedokrwiennego są: miażdżyca, zaburzenia rytmu serca, wady zastawek, ostry zawał serca.

Jak rozpoznać taki udar? Najbardziej rozpoznawalny jest niedowład połowy ciała, który jest widoczny gołym okiem. Dochodzą do tego zaburzenia mowy, poruszania się, lecz nie jest powiedziane, że wszystkie te objawy wystąpią u jednego pacjenta w tym samym czasie.

* Krwotoczny – polega na pęknięciu naczynia krwionośnego, po czym następuje wylew krwi do mózgu (Stanowi około 10-20 % wszystkich udarów).

Przyczyna udaru krwotocznego jest nadciśnienie tętnicze, ale są również inne powody tj. tętniaki, skazy krwotoczne, zażywanie amfetaminy i kokainy.

Objawy uwidaczniają się zazwyczaj podczas dużego wysiłku lub stresu. Nudności, wymioty, silny ból głowy, następnie w ciągu kilku minut dochodzi do utraty przytomności. Charakterystyczne do tego udaru jest opadanie kącika ust, czyli tzw. „objaw fajki” – powodem jest porażenie połowiczne.

PIERWSZA POMOC W UDARACH:

Udar jest obrażeniem wewnętrznym. Jedyną pomocą, jaką możemy udzielić podczas udaru jest ułożenie chorego w pozycji bezpiecznej, chociażby dlatego, aby kontrolować oddech oraz przed ewentualnym zachłyśnięciem wymiocinami. Należy wezwać pogotowie ratunkowe: 999
PAMIĘTAJMY O KONTROLOWANIU FUNKCJI ŻYCIOWYCH !
——————————————-
Nie bójmy się pomagać !!! #RATUJMYRAZEM !
Masz pytania ? Napisz do nas !

Dodaj komentarz